Przechowywanie owoców i warzyw
Artykuły,  Ciekawostki

Przechowywanie owoców i warzyw

Przechowywanie owoców i warzyw to istotna kwestia, bo warto mieć je w domu w zapasie. Tylko jak to robić, żeby zachowały świeżość i swoje właściwości odżywcze? 

 

Zimą postaw na mrożonki

Możesz zrobić sobie z takich owoców lody lub koktajl. Dobrze też zrobić własne mrożonki, kiedy jest sezon na warzywa i owoce. To bardzo pomocne szczególnie w zimie, kiedy dostępność świeżych jest ograniczona lub są bardzo drogie.

Jak przechowywać paczkowane owoce i warzywa?

Warzywa paczkowane, już umyte, trudno przechowywać, bo szybko się psują. Najlepiej zjadać je od razu, ale np. jarmuż w takiej postaci można wrzucić do zamrażarki. Warzywa zielone, takie jak sałata, należy w lodówce przykryć papierowym ręcznikiem i dodatkowo położyć je na takim ręczniku (np. w misce). Papier wchłonie wilgoć, a warzywa dzięki temu będą dłużej świeże i chrupiące.

Kiedy kupujesz warzywa w paczce, ale nieumyte (np. sałatę rzymską), lepiej je wyjmij i również zastosuj metodę, którą opisałam powyżej, gdyż zafoliowane gromadzą w sobie większą ilość szkodliwych azotanów. Najlepiej jednak wybieraj te niepaczkowane. 

Warzywa najwięcej zanieczyszczeń gromadzą w skórce i u nasady, liściaste – w głąbie, więc tych części warto się pozbyć. 

Przechowywanie owoców i warzyw w lodówce

Pomidory, papryka, ogórek, czosnek i cebula najlepiej przechowywać w suchym miejscu, niekoniecznie w lodówce. Pomidory będą wtedy bardziej soczyste, w lodówce szybciej tracą smak. Pozostałe warzywa natomiast najkorzystniej jest przechowywać w lodówce lub komórce. Ziemniaki powinny leżeć w miejscu ciemnym i suchym. Jeżeli nie masz komórki ani piwnicy, staraj się nie trzymać ich w cieple, żeby nie kiełkowały. 

W lodówce nie przechowuje się natomiast owoców (z wyjątkiem tych drobnych, jak jagody, truskawki, maliny).  Warzywa korzeniowe, czyli marchewka, seler, pietruszka, będą dłużej świeże, kiedy obetnie się im natkę. Można ją posiekać i zamrozić (selera i pietruszki), a w zimie dodawać do zup. 

Co zrobić, żeby awokado lub banan dojrzały szybciej? 

Odpowiedź jest prosta – wystarczy położyć je obok siebie. Oba wydzielają etylen, który sprawia, że produkty przechowywane w pobliżu zaczynają dojrzewać. Im bardziej dojrzały owoc, tym więcej etylenu będzie wytwarzał. Owoce go uwalniające (oprócz bananów) to: gruszki, śliwki, jabłka, morele, brzoskwinie, arbuz, melon. Jeżeli kupujesz kilka sztuk awokado na promocji, lepiej kładź je z dala od wymienionych wyżej owoców, bo będziesz musiał zjeść wszystkie naraz.

Teraz już wiesz, jak powinno wyglądać przechowywanie warzyw i owoców! Pozostało wdrożyć to w życie, więc do dzieła!

 

 


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *