Artykuły,  Ciekawostki,  Podcasty

Czy warto przechodzić na dietę wegańską “keto”?

Dieta ketogenna pierwotnie została zaprojektowana w celu wspierania leczenia padaczki lekoopornej u dzieci i wciąż jest skuteczną metodą niefarmakologicznego leczenia tej choroby. Oprócz padaczki dieta ketogenna stosowana jest też przy dwóch wadach metabolizmu: deficycie kompleksu dehydrogenazy pirogronianowej i deficycie transportera glukozy GLUT1. W przypadku tych chorób i wad metabolizmu dieta ketogenna ma działanie terapeutyczne.

Jednak w ostatnich latach zainteresowanie dietą ketogenną wzrosło zarówno w środowisku naukowym, jak i wśród osób niezwiązanych z nauką i influencerów. Jest promowana jako zdrowa dieta, łatwa do użycia przy redukcji masy ciała, czy korzystna dla pracy mózgu i funkcji poznawczych.

Czy warto stosować dietę wegańską w wersji “keto”?

Dieta “keto” jest ostatnio na tyle popularna, że doczekała się nawet swoich modyfikacji w wersji wegańskiej. Tylko czy aby na pewno stosowanie jej w takiej wersji jest bezpieczne? 

Temat ten omawiam w nowym odcinku podcastu, który jest dostępny tutaj.

Do tego odcinka podcastu zmotywowały mnie osoby pytające się o bezpieczeństwo stosowania diety ketogennej w wersji wegańskiej oraz pacjenci zgłaszający się z pytaniami o tę dietę.

Ja przyznam się, że jeszcze kilka lat temu na słowo „keto” miałam odruch przewracania oczami. Obecnie po przejrzeniu badań i publikacji na temat tej diety moje postrzeganie jej jest nieco inne. Oprócz zasadności jej stosowania w przypadku padaczki lekoopornej i niektórych wad metabolizmu, nie mogę pominąć przeglądów badań, w których dieta ta miała pozytywne efekty na niektóre parametry metaboliczne i redukcję masy ciała.

Jednak czy to znaczy, że zalecałabym ją osobiście?

Ponieważ dieta „keto” jest obecnie dość popularna, jej wersja wegańska może wydawać się atrakcyjnym sposobem odżywiania. Tym bardziej że przeglądając social media i przepisy kulinarne, można utwierdzić się w przekonaniu, że ta dieta może być stosowana w nawet w wersji wegańskiej. Tylko czy dieta „keto” w wersji wegańskiej miałaby takie same efekty jak dieta ketogenna oparta na produktach odzwierzęcych? W podcaście omawiam cel stosowania diety ketogennej, krótką historię jej zastosowania w przypadku padaczki, przeglądy badań na temat korzyści i zagrożeń zdrowotnych oraz oczywiście moje spostrzeżenia na temat diety keto w wersji vegan. Zapraszam na kanały Spotify, iTunes, Google Podcast.

Na moim Instagramie możesz również zajrzeć do postów na temat diety wegańskiej keto.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *