Co robić ze strączków?
Jak w prosty sposób wykorzystać strączki w kuchni? Czy nasiona strączkowe nadają się wyłącznie do dań wytrawnych? W tym artykule postaram się pokazać kilka prostych przepisów z wykorzystaniem strączków zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko.
Rośliny strączkowe są bogatym źródłem składników odżywczych, w tym białka, węglowodanów złożonych, a także składników mineralnych i witamin. Znajdziesz w nich przede wszystkim żelazo, cynk, magnez, potas, kwas foliowy, wapń, witaminę B6. Jak pokazują liczne badania – zamiana produktów odzwierzęcych na strączki przynosi znaczące korzyści zdrowotne i zawsze wiąże się z poprawą jakości diety.
Nasiona strączkowe są łatwo dostępne niemal w każdym sklepie. Jeżeli nie masz czasu na ich moczenie i gotowanie, sięgnij po soczewice czerwoną lub strączki w słoikach czy puszce (już ugotowane).
Zacznijmy od dań wytrawnych. Co możesz zrobić ze strączków?
Śniadania:
- Cieciornica – wystarczy rozgnieść ugotowaną ciecierzycę, dodać przyprawy i podsmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu wraz z cebulką/ porem. Nie zapomnij o warzywach liściastych zielonych: jarmuż, szpinak, natka pietruszki będą pasowały do tego idealnie.
- Pasty warzywne i hummusy – strączki dają wiele możliwości na przygotowanie prostych past. Fasola, ciecierzyca, soczewica – użyj tego, co masz aktualnie w domu. Znudził ci się hummus? Może czas na pastę z soczewicy czerwonej?
- Omlet z ciecierzycy -mąka z ciecierzycy daje nam naprawdę wiele możliwości. Omlet wytrawny to tylko jedna z możliwości na wykorzystanie tego produktu.
A co z obiadami czy kolacją?
Nie będę tutaj mówiła o kotletach czy klopsach, bo pewnie masz już swoje ulubione patenty na te potrawy.
Ze strączków możesz również przygotować:
- zupy,
- makarony ze strączkami (spaghetti z soczewicą czerwona czy ciecierzycą),
- warzywa faszerowane strączkami i kaszą (np. bataty faszerowane fasolą czerwoną i pomidorami, papryka faszerowana ciecierzycą i warzywami),
- pierogi z warzywami (samosy z ciecierzycą),
- zupy z dodatkiem strączków (Zupy strączkowe to nie tylko grochówka. Nawet rosół roślinny możesz wzbogacić o strączki, dodając np. czerwona soczewicę czy ciecierzycę),
- dania jednogarnkowe (curry, potrawki, gulasze),
- sałatki (do sałatki z zielonych warzyw liściastych, dodaj ciecierzycę, soczewicę czy fasolę).
Być może jest to dla ciebie zaskoczenie, ale ze strączków możesz wyczarować pyszne dania na słodko (choć bez cukru), nawet lody.
Czy próbowałeś/ próbowałaś już naszego koktajlu z soczewicy czy koktajlu z ciecierzycy?
Ze strączków możesz przygotować na słodko:
- gofry,
- lody,
- placki,
- pasty słodkie (czekoladowe),
- praliny,
- ciasta (sernik z soczewicy, ciasto z fasoli, ciasto z ciecierzycy),
- muffinki (np. muffinki z soczewicy),
- batony (np. batony z ciecierzycy).
Tak naprawdę pomysłów na wykorzystanie strączków jest mnóstwo. Warto modyfikować swoje dania i wzbogacać je o te składniki, zwłaszcza w diecie dziecka.
Jeżeli szukasz dokładnych przepisów, o których wspomniałam w artykule, koniecznie zajrzyj do naszego ebooka Sposób na strączki, w którym poza przepisami na pyszne roślinne dania, znajdziesz również schemat wprowadzania strączków do diety, sposób ich przygotowania oraz dwutygodniowy jadłospis z wykorzystaniem przepisów z e-booka.
Możesz również pobrać darmowy jadłospis roślinny z wykorzystaniem wielu przepisów z bloga.