DLACZEGO_wIELONIENASYCONE_KWASY_TŁUSZCZOWE_SĄ_TAKIE_WAŻNE_W_PCOS
Artykuły

Dlaczego wielonienasycone kwasy tłuszczowe są takie ważne w PCOS?

O wielonienasyconych kwasach tłuszczowych mówi się dużo dobrego i pewnie każdy słyszał, że warto je suplementować, pić olej lniany lub jeść tłuste ryby. Tylko właściwie, dlaczego tak jest? Dlaczego według badań nie warto, a trzeba je jeść i suplementować (w przypadku diet wegetariańskich)?

Wpływ omega-3 na układ hormonalny kobiet z PCOS

Wyniki przeglądu i metaanalizy (1) ośmiu badań (298 uczestników) pokazały, że suplementacja omega-3 nieznacznie zmniejszyła testosteron całkowity, ale nie wpłynęła na poziom SHBG i DHEAS w surowicy. Stwierdzono takie zmiany w badaniach długoterminowych, jednak większość z nich wykorzystywała pojedynczą grupę (bez grupy kontrolnej). Pożądane są przyszłe badania obejmujące podwójnie ślepe próby kliniczne kontrolowane placebo z długimi okresami obserwacji. 

Poprawa insulinowrażliwości – na to mamy dowody

W przeglądzie i metaanalizie 102 badań (2) z 2016 roku wykazano, że gdy zastąpiono nasycone kwasy tłuszczowe lub część węglowodanów w diecie, wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, istotnie obniżyła się hemoglobina glikowana (HbA1c), poprawiła się insulinowrażliwość tkanek (mierzona wskaźnikiem HOMA-IR), a także zdolność wydzielana insuliny. Autorzy wskazali, że WNKT hamują stres oksydacyjny, lipogenezę wątrobową i stłuszczenie, lipotoksyczność trzustkową i insulinooporność. Mogą również pomóc przeciwdziałać toksyczności wolnych kwasów tłuszczowych w tkance i zwiększyć płynność błony, co może zwiększyć wrażliwość na insulinę i zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Co ważne efekty te obserwowano także w przypadku kwasu omega-6 – kwasu linolowego, dominującego WNKT, a nie tylko kwasów omega-3.

Jakie tłuszcze jeść przy pcos?

W praktyce warto zadbać o to, aby oprócz nasion, pestek, oliwy każdego dnia pojawiały się przynajmniej 2 łyżki któregoś z produktów takich jak: olej lniany zimno tłoczony, siemię lniane zmielone, namoczone nasiona chia. Suplement z kwasami omega-3 EPA i DHA to też coś, w co należy się zaopatrzyć, jeśli chcemy dostarczyć komplet niezbędnych kwasów tłuszczowych. Te wegańskie są zrobione z alg morskich są bardziej bezpieczne niż te z ryb. Więcej o tłuszczach w diecie roślinnej przeczytasz tutaj.

Poszukujesz sprawdzonych informacji na temat diety roślinnej albo gotowych jadłospisów? Zajrzyj do sklepu.

 

Piśmiennictwo

  1. M Hajishafiee  i wsp.: The Effect of n-3 Polyunsaturated Fatty Acid Supplementation on Androgen Status in Patients with Polycystic Ovary Syndrome: A Systematic Review and Meta-Analysis of Clinical Trials, Horm Metab Res. 2016 May;48(5):281-9. doi: 10.1055/s-0042-105288.
  2. Fumiaki Imamura i wsp.: Effects of Saturated Fat, Polyunsaturated Fat, Monounsaturated Fat, and Carbohydrate on Glucose-Insulin Homeostasis: A Systematic Review and Meta-analysis of Randomised Controlled Feeding Trials; PLoS Med 2016 Jul 19;13(7):e1002087. doi: 10.1371/journal.pmed.1002087.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *