Pozyskiwanie końskiego włosia.
Ciekawostki,  Kosmetyki cruelty free,  Lifestyle

Pozyskiwanie końskiego włosia.

Pozyskiwanie końskiego włosia, czyli czy końskie włosie jest pozyskiwane od żywych zwierząt? Spróbuję w tym artykule przybliżyć ten temat i odpowiedzieć na to, z pozoru dość proste, pytanie. Temat włosia koni i innych zwierząt pojawia się coraz częściej. Wiele marek powraca do używanych kiedyś tradycyjnie szczotek i pędzli wykonanych z końskiego włosia oraz sierści innych zwierząt: dzików, wiewiórek, bobrów, borsuków, kun, łasic, kóz, norek, bydła i innych.

Pozyskiwanie końskiego włosia odbywa się na dużą skalę, ponieważ włosie ma szereg zastosowań.

Do jakich celów wykorzystuje się aktualnie końskie włosie?

– szczotki i pędzle
– przedłużanie włosów
– instrumenty muzyczne (skrzypce, altówki i inne instrumenty strunowe)
– materiały obiciowe i inne (włosianka krawiecka)
– materace
– biżuteria (bransolety, naszyjniki)
– wędki
– ceramika
– klej
– badania laboratoryjne DNA (materiał z meszków włosowych służy do ustalania stopnia pokrewieństwa lub wykrywania chorób genetycznych)

Prostą odpowiedzią na pytanie czy końskie włosie pozyskuje się od żywych zwierząt jest: NIE.

Końskie włosie w większości przypadków nie jest pozyskiwane od żywych zwierząt. Pozyskiwanie końskiego włosia nie jest celem samym w sobie, jest to jedna z  przyczyn zabijania koni.
Konie zabijane są, oczywiście, w celach ekonomicznych, ponieważ pozyskuje się od nich: mięso, skórę, kopyta (głównie na klej) i włosie. Każdy z “produktów” pozyskanych od koni przynosi korzyści finansowe.

Charakterystyka włosia konia.

Końskie włosie ma specyficzną budowę. Na zewnątrz włosa znajdują się charakterystyczne łuski, które powodują, że włosy bardzo powoli chłoną wodę. Sztywna struktura końskich włosów i pokrywająca je warstwa naturalnego oleju sprawiają, że nadal często wykorzystuje się je w produkcji. Kolejną pożądaną cechą jest odporność na działanie płynów i właściwości odprowadzające wilgoć.

Jaka jest wartość rynkowa końskiego włosia?

Znalazłam w niektórych źródłach informacje, że w Chinach część włosia końskiego pozyskiwana jest od żywych zwierząt, natomiast większość włosów wykorzystywanych na świecie pochodzi z rzeźni. Co ważne, większe ceny rynkowe osiągają włosy ogierów ze względu na ich mniejsze zanieczyszczenie moczem. Najlepszą wartość rynkową posiadają włosy koni żyjących w chłodniejszym klimacie, gdyż ich włosy są mocniejsze i grubsze ze względu na niskie temperatury. Najlepszej jakości włosie specjaliści wykorzystują do produkcji instrumentów (głównie smyczków).
Włosy końskie (długie) osiągają cenę od 150 do 1000 dolarów za kilogram, w zależności od ich długości i jakości “towaru”. Potentatem sprzedaży włosia końskiego jest Mongolia, gdzie produkowane jest prawie tysiąc ton włosów rocznie.
Na chińskich stronach znalazłam wiele ofert z włosiem końskim o różnej długości, w cenach od $2 do $360 za kilogram.
Pozyskiwanie końskiego włosia odbywa się więc na szeroką skalę, a ceny wahają w zależności od długości włosów i ich pochodzenia.

Proces zabijania konia nie różni nie od zabijania innych zwierząt “mięsnych”.

Kupiony na aukcji koń przewożony jest do rzeźni gdzie zwierzę jest zabijane, a następnie odcinane są włosy konia, a potem koń zawieszany jest głową w dół aby krew wyciekła ze zwierzęcia, a potem pozyskiwana jest reszta “materiałów” i mięso.

Rynek “koński” na świecie.

Sprzedaż końskiego mięsa jest nielegalna w USA, martwe konie często sprzedaje się do innych krajów w celach ludzkiej konsumpcji lub jako karmę dla zwierząt w zoo.
Mięso konia uważane jest za przysmak szczególnie we Francji i we Włoszech, a jadane nadal w całej Europie.

Ciało konia zawiera wysokie ilości kolagenu, który jest podstawowym składnikiem klejów odzwierzęcych. Z odpadów z rzeźni wytwarza się żelatynę, która potem służy do produkcji kleju (i żelków). Znane są przypadki hodowli koni wyłącznie w celu “przetworzenia’ ich na klej.
Kleje odzwierzęce wykorzystywane są głównie do: naprawy antyków, pracy w szkle, pracy w drewnie, oprawy książek.

Produkcja końskiego włosia.

Głównym światowym potentatem w produkcji włosia na pędzle i szczotki są Chiny. Znalazłam tylko informacje na temat jednego zakładu w Polsce przetwarzającego końskie włosie. Z mojego researchu wynika, że spółdzielnia w Biłgoraju jest już zamknięta, ponadto przetwarzane tam było jedynie włosie importowane z Monglolii i Kazachstanu, ponieważ polskie konie są wyłącznie na eksport. Pozyskiwanie końskiego włosia i przetwarzanie go nie odbywa się na terenie Polski.

Reasumując, nie wyobrażam sobie aby po przeczytaniu tych kilku faktów dotyczących życia i śmierci koni ktokolwiek mógł stwierdzić, że pozyskiwanie końskiego włosia nie wiąże się z ich cierpieniem.

One Comment

  • lagoona8

    Tekst w większości jest przepisany z wikipedii, a dane pochodzą z 2014 roku, są przestarzałe. Dodatkowo, pozyskanie końskiego włosia nie jest powodem zabijania koni. Dokładnie na tej samej zasadzie może być pozyskiwane po naturalnej śmierci konia lub w trakcie życia (włosie końskie to grzywa/ogon), więc pozyskiwanie końskiego włosia nie musi wiązać się z cierpieniem zwierzęcia. Martwiąc się o zwierzęta można sprawdzić w jaki sposób włosie zostało pozyskane.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *