Co jeść, kiedy nie mamy czasu na gotowanie Szybkie wegańskie posiłki
Ciekawostki

Co jeść, kiedy nie mamy czasu na gotowanie? Szybkie wegańskie posiłki

Zauważyłam, że pacjenci, którzy mają mało czasu na gotowanie, częściej zniechęcają się do przygotowywania posiłków. Panuje przekonanie, że zdrowa dieta musi być trudna i pracochłonna. Nie jest to prawda. Aby odżywiać się zdrowo, nie musisz jeść bardzo skomplikowanych posiłków. Zastanów się natomiast, jakie produkty możesz połączyć ze sobą na talerzu, żeby uzyskać odpowiednio zbilansowany posiłek. Pamiętaj przy tym o zielonych warzywach, źródle białka (nasiona strączkowe) i właściwych tłuszczach. To, co masz na talerzu przekłada się na Twoje zdrowie, kondycję i koncentrację. Dbaj o siebie! Dzisiaj przedstawiam Ci przepisy na szybkie wegańskie posiłki. Ten wpis co jakiś czas będę aktualizować, więc zaglądaj do niego częściej.

 

 

Nadziewane warzywa

Nadziewane papryczki, pieczarki, bakłażan itp. Chociaż danie to wydaje się być skomplikowane, jest bardzo proste a jednocześnie super praktyczne. Można przygotować je nawet na 2-3 dni. Do warzyw można wrzucić dosłownie wszystko, co mamy w lodówce (resztki z róznych posiłków), przyprawić i zawsze smakuje super.

Przepisy na nadziewane warzywa znajdziesz w tym miejscu.

Makarony

Uwielbiam makarony z różnymi dodatkami. Są to niesamowicie proste i praktyczne dania. Teraz, kiedy w sklepach pojawiły się makarony z nasion strączkowych, dania są jeszcze prostrze w przygotowaniu. Mamy duży wybór makaronów białkowych zrobionych z ciecierzycy, soczewicy, grochu, fasoli. Mój faworyt to makaron spaghetti z ciecierzycy. Przygotowuje się go dosłownie w kilka minut (6-8) a w połączeniu z brokułem lub jarmużem, suszonymi pomidorami i świeżymi pomidorkami jest po prostu pyszny. Można do niego dodać awokado, oliwę, orzeszki, pestki… wszystko pasuje! Próbuj na różne sposoby.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Co na śniadanie? Śniadanie nie musi być skomplikowane. Nie ma również potrzeby codziennie jeść owsianki. Jak lubisz owsiankę, to ok ? Ja często polecam (i sama praktykuje) jedzenie resztek z dnia poprzedniego. Zostało Ci trochę makaronu z pesto? Dodaj pomidora, jarmuż, kawałek tofu i jest śniadanie ? Wymieszaj, podduś na patelni na wodzie. Po co smażyć, kiedy nie jest to konieczne? Miłego piątku kochani,’! Ja zabieram się za moją kochaną pracę ? ). #vegan #vegandiet #weganizm #veganmeals #healthylifestyle #dietawegańska #wege #motivation #healthyfood #healthyfoodshare #śniadanie #jarmuż #freelance #lifestyleblogger #dietetyk

Post udostępniony przez Iwona Kibil dietitian ? (@iwonakibil_vegetitian)

Zupy krem i gulasze warzywne

Szybkie wegańskie posiłki? Zupy i gulasze! Można zrobić je ze wszystkiego i doprawić za każdym razem inaczej. Uwielbiam zupy szczególnie ze względu na to, że przygotowuje się je błyskawicznie.

Gulasze są jeszcze lepsze, bo można przygotować je dosłownie z resztek lodówkowych. Wrzucamy różne warzywa, dodajemy mrożone, jak uznamy, że świeżych jest za mało. Do tego dodajemy nasiona roślin strączkowych i gotowe. Wspaniały dodatek do kaszy / ryżu. Przepisy znajdziesz w tym miejscu.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pierwsza zupa dyniowa tej jesieni ????

Post udostępniony przez Iwona Kibil dietitian ? (@iwonakibil_vegetitian)

Burgery z nasion strączkowych

Wyjątkowo dobry pomysł dla osób zapracowanych to burgery wegańskie. Dlaczego? Bo można przygotować je w większej ilości i zamrozić. Można je jeść na śniadanie do kanapek, na obiad czy kolację do sałatki. Pasują do wszystkiego. 

Chociaż mogłoby się wydawać, że przygotowanie takich burgerów jest pracochłonne, nic bardziej mylnego. Można je upiec zamiast smażyć, wtedy przyśpieszamy cały proces. Jak zrobimy dużo burgerów i zrobimy zapas w zamrażalce, tym bardziej oszczędzamy czas. 

W przygotowaniu burgerów wegańskich najważniejsze są proporcje. Nasion strączkowych powinno być dwa razy więcej niż zbóż. Możesz dodawać różne składniki wedle Twojego upodobania.

Poniżej przykład, w jaki sposób można przyrządzić burgery:

  • Nasiona strączkowe ugotowane – np. cieciorka, fasola, soczewica, tofu lub inne. Jeżeli dasz 2 szklanki nasion, zbóż powinna być 1 szklanka.
  • Ugotowane zboża – np. kasza jaglana, gryczana, komosa ryżowa, ryż.
  • Warzywa pokrojone drobno – np. marchew, seler, cebula, papryka, buraki itp.
  • Inne dodatki – np. pestki słonecznika czy dyni, pieczarki lub grzyby
  • Przyprawy – dowolne, np. czosnek, natka pietruszki, kolendra koperek, kminek, bazylia, oregano,

Nasiona i zboża łączymy ze sobą w dużej misce i dokładnie mieszamy ręcznie lub blendujemy (w zależności od konsystencji używanych surowców) do uzyskania zwartej masy. Następnie dodajemy warzywa i przyprawy. Zawsze można spróbować masę, czy nie trzeba dodać czegoś jeszcze. Jeżeli widzimy, że jest za rzadka, dodajemy więcej zbóż lub płatki owsiane aby zgęstniała. Gdyby była zbyt gęsta, dodajemy trochę wody, bulionu lub przecieru warzywnego. Gdyby się nie kleiła, możemy dodać len mielony. Całą masę odstawiamy na jakiś czas aby zgęstniała, po czym lepimy rękami burgery. Pieczemy je w temperaturze około 170 st. C w piekarniku na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Po 20 minutach przekręcamy na drugą stronę.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Burgery z soczewicy czerwonej i quinoa! Wyszły naprawdę super! ? Najważniejsze jednak, ze szybko się je robi… ? Komu przyda się przepis????

Post udostępniony przez Iwona Kibil dietitian ? (@iwonakibil_vegetitian)

Mrożonki na różne sposoby

Na litość boską, nie bój się mrożonek! To idealny sposób na szybkie wegańskie posiłki. Mrożonki to jest idealna propozycja na szybki i zdrowy posiłek dla osób zapracowanych, często podróżujących  lub nie mających w lodówce zbyt dużo produktów(z różnych przyczyn ?). Kiedy wiem, że ze zrobieniem zakupów może być ciężko, lub kiedy wracam z jakiejś podróży, zawsze mam w domu mrożonki. Jakże bardzo ułatwiają nam one życie! Sięgam wtedy do zamrażarki. Mam w niej ugotowaną ciecierzycę. Dodaję mrożony jarmuż, kroję 2 pomidory i wszystko duszę na patelni (na wodzie) z przyprawami. Do tego może być chleb lub bułka z awokado, oliwą lub czym tam sobie zażyczysz. Proste, konkretne i szybkie danie.

 

Wszystko na talerzu – resztki lodówkowe

Jeden z moich ulubionych pomysłów na szybkie wegańskie posiłki to po prostu miksy różnych rzeczy. Mogą to być ziemniaczki z koperkiem, gotowana fasolką z brukselka i sałatka z ciecierzyca. Może być sałatka ze świeżych warzyw i nasion plus ziemniaczki lub kasza. Może być tofu podpieczone na patelni z dodatkiem innych produktów. Ogólnie miksy różnych rzeczy i często pozostałości / resztki z innych posiłków. Poniżej na zdjęciach są przykłady takich moich miksów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Lekki obiad. Dzisiaj znowu wyjeżdżam i trzeba wyczyścić lodówkę, żeby jedzenie się nie zmarnowało. Ostatnio mniej ćwiczyłam i jadłam więcej na mieście, także mam teraz postanowienie -jeść lekko i wrócić do regularnych ćwiczeń. Z tymi ćwiczeniami to ciężka sprawa, kiedy ciągle jest się w niedoczasie. Mam jednak super metodę motywacji- wyobrażam sobie, jak będę wyglądać za kilka miesięcy i jak w tym czasie będzie zmieniać się ciało. Przynajmniej na mnie ta metoda działa ? Jak jest u Was? Ci Was motywuje? #vegan #vegandiet #weganizm #veganmeals #healthylifestyle #dietawegańska #bizneswoman #polishwoman #wege #motivation #biznes #goodmorning #healthyfood #insulin

Post udostępniony przez Iwona Kibil dietitian ? (@iwonakibil_vegetitian)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *