Co_zrobic_gdy_Twoje_dziecko_nie_chce_jesc_zielonych_warzyw
Przepisy dla dzieci,  Wegedzieci

Co zrobić gdy Twoje dziecko nie chce jeść zielonych warzyw?

Rozszerzanie diety małego dziecka nie zawsze należy do najłatwiejszych. Gdy Twoje dziecko rozpoczyna 2-3 rok życia, zaczyna wybierać produkty, które chętnie zje i te, których nie chce nawet spróbować. Najczęściej są to zielone warzywa. Co zrobić, gdy Twoje dziecko nie chce ich jeść? Jak przekonać małego człowieka do spróbowania nowych smaków?

Każdy z nas w dzieciństwie miał lub ma w swoim życiu produkty, których nigdy nie chciał spróbować, lub nie lubił. Powody są różne. Niektórzy mają złe wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to zmuszani byli do zjedzenia rzeczy, które im po prostu nie smakowały. Inni mają natręctwa, z którymi trudniej się zmierzyć. Pewne warzywa, czy produkty zwykle odrzucają, bez chęci ich spróbowania.

Dzieci często mają okres, w którym nie chcą jeść pewnych warzyw. Często są to zielone warzywa. Dlaczego? Tu pewnie przydałaby się opinia psychologa, czy jest to faza rozwoju i dlaczego to właśnie zielone warzywa powodują wstręt u niektórych dzieci.

Mój kilkuletni syn od dwóch lat należy do tej grupy. Niestety, nie ułatwia mi to prawidłowego bilansowania diety roślinnej, gdy dziecko nie tknie brokułów, fasolki zielonej, czy jarmużu. Natkę pietruszki wygrzebie co do kawałka z tofucznicy, a gdy słyszy szpinak, ucieka.

Jak sobie z tym radzić? Jak przekonać dziecko do zmiany?

Po pierwsze – nie zmuszaj!

Chyba nie ma nic gorszego niż uporczywe zmuszanie do jedzenia. To najlepsza droga do wyrobienia niechęci nie tylko do wybranego warzywa/ produktu, ale również do jakiegokolwiek posiłku. Dziecko zmuszane do jedzenia może kojarzyć posiłki ze stresem. To może doprowadzić do nerwicy natręctw czy lęku.

Bądź najlepszym przykładem

Dziecko dużo obserwuje i te obserwacje mogą zaowocować powtarzaniem zachowań dorosłych. Jeżeli sama/ sam nie jesz jarmużu i krzywisz się na samą myśl, dlaczego próbujesz przekonać do jego zjedzenia swoje dziecko? Staraj się więc, aby każdego dnia na Twoim talerzu pojawiło się zielone warzywo (które naprawdę lubisz), głośno wyrażaj zachwyt nad jego smakiem. Niech dziecko wie, co traci. 

Spróbuj dodawać odrobinę zielonych warzyw do ulubionych dań Twojego dziecka.

Jeżeli Twoje dziecko nie lubi brokułów, postawienie przed nim miseczki pełnej tego warzywa raczej go nie przekona…

Stopniowo dodawaj małe ilości zielonych warzyw, które Twoje dziecko zna i lubi (np. jarmużu do koktajlu, brokułu do gulaszu warzywnego lub po prostu mieszanki warzyw gotowanych na parze). Do tofucznicy możesz również dodać jarmuż, czy natkę pietruszki. Może maluch będzie starał się wyciągać kawałki (jak mój syn), ale część uda się mu zjeść i spróbować. Jeżeli Twoje dziecko lubi spaghetti, spróbuj przygotować spaghetti z pesto z jarmużu i bazylii. Choć mój syn skutecznie unika zieleniny, pesto zielone mógłby jeść łyżkami. To jego ulubiony dodatek do dań. Tak najczęściej przemycam jarmuż, czy natkę pietruszki do jego diety. Pesto możesz również dodać do pizzy (jeśli przygotowujesz w domu) lub na tosty.  Zieleninę możesz również dodać do sosu pomidorowego, klopsów, kotletów, placków, czy muffinek.  Pamiętaj, nie zatajaj faktu, że do potrawy dodajesz zielone warzywo. Jeżeli to zrobisz, Twoje dziecko straci do Ciebie zaufanie i nie będzie skore do próbowania nowych rzeczy. Zawsze rozmawiaj z dzieckiem, pokazuj, jak robisz różne dania. Angażuj je w przygotowywanie tych dań. Niech wrzuci garść jarmużu do pesto, fasolkę do sałatki, czy zupy. Małe dzieci często lubią wyzwania. Spróbuj hasła: „zobaczymy, ile dasz radę zjeść tej fasolki”. Czy zadziała? Możliwe. Nie zaszkodzi spróbować.

Zaangażuj dziecko w zakupy

W miarę możliwości zabierz dziecko na zakupy. Niech wybiera z Tobą sałatę, jarmuż, fasolkę. Pozwól mu wybrać jego ulubione warzywo zielone. Niech czuje, że ma wpływ na to, co później pojawi się na talerzu.

Mały pomocnik w kuchni

Kilkulatki mogą mieć świetną zabawę, przygotowując posiłki razem z Tobą. Ja najczęściej kroję różne warzywa (w tym zielone) i syn sam tworzy kanapki. Wymyślamy różne kształty, nazywamy kanapki jego ulubionymi postaciami z bajki.

Krój warzywa w ciekawe kształty i pozwól dziecku przygotować smaczne kanapki TOBIE. Pokaż, że to doceniasz. Zachwycaj się smakiem kanapek i zachęć dziecko do ich spróbowania.

Nie wszystko na raz

Jeżeli Twoje dziecko przekona się do jakiegoś zielonego warzywa, nie spiesz się z wprowadzaniem nowości, albo większych ilości tego składnika. Daj mu czas, pozwól jemu samodzielnie częstować się i powiększać porcję.  Dzieci lubią jeść potrawy, które znają. Pamiętaj, jeżeli przygotowujesz posiłki do przedszkola czy szkoły swojemu dziecku, nie dawaj mu nowych, widocznych i nieznanych mu składników. Eksperymenty kulinarne stosuj w domu, ale z ostrożnością.

Zabawa – klucz do spróbowania nowości

A może zabawa w próbowanie jedzenia? Zakryj dziecku oczy i powiedz, że musi zgadnąć co je. Postaraj się wymyślić jakąś fajną nagrodę za wzięcie udziału w zabawie. Tylko nie cukierek, czy ciasteczko, a na przykład jakąś ciekawą odznakę bohatera (np. Super Brokuł, czy Jarmużowy Król). Wcześniej pokaż dziecku, jakie warzywa będzie próbował (żeby nie było niespodzianek). Niech jedno warzywo będzie zielone, takie, którego Twoje dziecko zazwyczaj nie je. Zawiąż dziecku oczy i daj kawałki każdego warzywa do spróbowania.

Drugą zabawą, którą osobiście stosuję z moim 5-latkiem, jest opisywanie jakie witaminy zawierają poszczególne warzywa i owoce. Dziecko, które lubi ciekawostki (mój syn uwielbia), na pewno chętnie weźmie udział w takiej zabawie. Im więcej dowie się o warzywach, tym łatwiej może być, przekonać go do spróbowania. Nie zawsze skuteczna metoda, ale warto spróbować.

Z pewnością masz też inne sposoby na oswojenie dziecka z zielonymi warzywami. Powyższe rady mogą sprawdzić się również w przypadku innych warzyw, czy produktów. Artykuł oparłam o własne doświadczenia, zarówno jako dziecka (wspomnienia z dzieciństwa), jak i mamy. Nie wszystkie rady sprawdzą się w przypadku Twojego dziecka. Warto jednak próbować i zawsze pamiętać, aby dziecka nie zmuszać do jedzenia, czegokolwiek. To nie jest dobre rozwiązanie.

Jeżeli szukasz źródeł żelaza w diecie roślinnej, pobierz darmowe materiały:

Źródła żelaza w diecie roślinnej

Sprawdź również:

Suplementacja – dieta roślinna u dzieci

Źródła wapnia w diecie roślinnej

Źródła kwasów Omega3 w diecie roślinnej

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *