A więc przechodzisz na dietę roślinną i brakuje Ci nabiału
Ciekawostki,  Lifestyle,  Porady dotyczące diety roślinnej

A więc przechodzisz na dietę roślinną i brakuje Ci nabiału?

Przechodzisz na dietę roślinną? Na pewno już wiesz, że soja to zło, zabraknie ci białka i będziesz mieć anemię w ciągu trzech dni (oczywiście to żart). Zajmijmy się więc teraz poważnymi rzeczami, a mianowicie, co teraz z serem?

Kiedy dopiero co przechodzisz na dietę roślinną, może Ci brakować produktów mlecznych, a najbardziej zapewne żółtych serów. Co prawda, można zamieniać je na roślinne odpowiedniki, jak sery żółte wegańskie, jednak choć w smaku są zbliżone, to pod kątem odżywczym już nie bardzo. Brakuje w nich bardzo ważnego składnika, jakim jest wapń! Niestety tak samo będzie z jogurtami roślinnymi (kokosowe, owsiane itp.). Jeżeli nie zostaną wzbogacone w wapń, to niestety nie będą jego źródłem i trzeba ten składnik uzupełnić inaczej.

Przechodzisz na dietę roślinną? Co zatem zrobić?

Jako źródło wapnia najlepiej jest wybierać produkty takie jak tofu, tempeh, napoje roślinne i  jogurty wzbogacane w wapń.
Oczywiście wapń znajdziemy również w innych produktach, np. fasoli, orzechach, zielonych warzywach liściastych i wodzie. 

Przechodzisz na dietę roślinną? Co z zastąpieniem smaku nabiału?

W Internecie znajdziesz wiele przepisów na twarożki zrobione z orzechów, tofu i np. fasoli, które mogą zastąpić dotychczas lubiane dania i produkty. Tofu można zmiksować z ogórkiem kiszonym lub sokiem z cytryny; po dodaniu odpowiedniej ilości kwaśnego soku i odstawieniu na jakiś czas taki twarożek (przepis) jest świetnym zamiennikiem tradycyjnego twarożku z mleka. Przed spożyciem dodaj do niego drobno pokrojone warzywa (szczypiorek, rzodkiewkę, paprykę, ogórek). Pyszności!

Zamiast parmezanu możesz jeść płatki drożdżowe nieaktywne. Zamiast sera w zapiekankach może być opcja z ziemniakiem, napojem roślinnym i płatkami drożdżowymi. Wystarczy zmiksować ugotowanego ziemniaka z niewielką ilością płatków drożdżowych. Dodać trochę soli, pieprzu i wrzucić na zapiekankę do zapieczenia.

Czy jogurty roślinne niewzbogacane w wapń są złe?

Nie! Jeżeli jogurty te są bez cukru, możesz potraktować je jako deser lub dodatek smakowy do owsianki, owoców, sałatki, zupy itp. Zawsze lepiej jest zjeść taki jogurcik niż sztuczne wegańskie lody ekhem…

Jednak! Jeżeli to są słodzone jogurty, traktuj je jako zwykle słodycze. Nie ma co się oszukiwać.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *