Huel a kompletne posiłki
Artykuły,  Ciekawostki

Huel a kompletne posiłki?

Coraz częściej otrzymuję pytania dotyczące nowego produktu, jakim jest Huel. Według informacji producenta, koktajle Huel to kompletne, pełnowartościowe posiłki, które z powodzeniem mogą zastąpić zwykłe jedzenie przygotowywane w domu. Postanowiłam przyjrzeć się temu bliżej… 

Huel – co to jest?

Produkty Huel sprzedawane są w postaci koktajli (w sproszkowanej formie, do przygotowania w domu). Producent informuje, że to „pełnowartościowe, łatwe w użyciu i przygotowaniu oraz rozsądne cenowo jedzenie, przy minimalnym wpływie na zwierzęta i środowisko”. Według informacji producenta Huel jest produktem wegańskim i zatwierdzonym przez dietetyków. Sprawdziłam skład produktu i biorąc pod uwagę  fakt, iż 1 porcja koktajlu to 400 kcal (w tym 13 g tłuszczu, 38 g węglowodanów, 29 g białka i 7 g błonnika), jest to rzeczywiście dobry skład.

Jakie są plusy produktów Huel?

 • Oszczędność czasu – myślę, że Huel to świetne rozwiązanie dla osób nielubiących gotować, niemających czasu na przygotowywanie posiłków. Rzeczywiście  podczas przygotowywania  tego typu posiłków, oszczędzamy czas.
 • Kontrola masy ciała i kaloryczności – Huel może być pomocny przy kontrolowaniu ilości spożytych kilokalorii w ciągu dnia, bo wszystko jest już po prostu przeliczone. Trzeba jednak pamiętać, że to nie ten produkt „odchudza”. Proces chudnięcia następuje, gdy jest deficyt energetyczny. Stosowanie tylko i wyłącznie produktów Huel może pomóc w kontroli spożywanej energii i masy ciała, bo rezygnujemy w tym czasie z innych produktów, które być może spożywane były w nadmiarze. Na pewno plusem jest również to, że stosując Huel jako posiłek, nie musimy się martwić, że zabraknie czegoś w diecie, bo wszystko jest przeliczone i wypisane w wartości odżywczej.
 • Huel może być pomocny w niektórych schorzeniach, np. przy redukcji poziomu cholesterolu ogółem, trójglicerydów, glukozy czy kwasu moczowego w organizmie. Dzieje się tak, gdyż koktajle są na bazie składników roślinnych, są zbilansowane pod kątem tłuszczów, białka, węglowodanów. Zawierają błonnik, a nie zawierają cukrów dodanych i wybierając je, znowu ogranicza się produkty przetworzone, które być może znalazłyby się w diecie w tym miejscu. Oczywiście zdrowa i zbilansowana dieta wystarczy, aby unormować powyżej wymienione przeze mnie wskaźniki. Nikogo nie chcę namawiać na przejście na dietę koktajlową. Jednak dla wielu osób być może wprowadzenie do diety koktajlu jako jeden z posiłków byłoby łatwiejsze niż przygotowywanie 4-5 potraw każdego dnia. 
 • Łatwiejsza kontrola spożycia cukru i soli w diecie. Faktycznie zastępując typowy tradycyjny posiłek koktajlem Huel, możemy zredukować ilość soli w diecie. Jeżeli stosujemy go i ograniczamy tym samym słodkie posiłki na mieście (np. kawa latte z syropem i ciastkiem w kawiarni), możemy również zredukować spożywany cukier.
 • Dbałość o środowisko i ograniczenie marnotrawstwa żywności – Huel jest produktem roślinnym i dzięki temu również sprzyja ochronie środowiska. Ponieważ jest prosty w przygotowaniu i wymaga użycia jedynie wody lub napoju roślinnego, faktycznie ogranicza marnotrawstwo żywności. 

Jakie są minusy produktów Huel?

 • Koktajle Huel są wygodne, jednak nie uczą nas zmiany sposobu odżywiania na zdrowszy. Nie nauczą nas dbania o siebie, czy wprowadzania modyfikacji dietetycznych.  Załóżmy, że ktoś będzie się odżywiał tylko Huel przez cały miesiąc (są takie wyzwania, przejrzałam kilka challengy). Po takiej miesięcznej kuracji bardzo łatwo jest nie tylko wrócić do „starego” sposobu odżywiania się, ale również zapragnąć jedzenia większej ilości rzeczy chrupiących, słonych, słodkich itp. Tym samym powstaje efekt “jojo”.
 • Należy pamiętać, że osoby, które lubią słodkie lub słone przekąski, prawdopodobnie nie zadowolą się jedynie koktajlem. Tym samym zjedzą więcej w ciągu dnia podjadając co nie co.
 • Producent podaje, iż Huel zawiera komplet witamin i składników mineralnych. Nie wiemy jednak, czy na pewno tak jest, ponieważ Huel nie jest ani lekiem ani wyrobem medycznym i nie podlega żadnym kontrolom.
 • Producent podaje, że w proszku są zawarte różne fito związki (m.in. Likopen, luteina, zeaksantyna, kwas ferulowy, awenantramidy, lignany, tokole). Nie wiemy jednak, czy na pewno mogą one zastąpić składniki występujące naturalnie w żywności. Należy wziąć pod uwagę fakt, że w żywności mogą być zawarte również składniki, które trudno byłoby odtworzyć. A co, jeżeli po jakimś czasie okazałoby się, że organizm ich potrzebuje? Dlatego nie zastępowałabym koktajlem większości normalnych zdrowych posiłków. Stosowanie go jako uzupełnienie diety lub alternatywę dla 1 posiłku w ciągu dnia według mnie jest rozsądnym rozwiązaniem.
 • Spożywanie tylko i wyłącznie Huel może wpłynąć na stan emocjonalny. Jedzenie różnorodnych potraw (i gryzienie ich) to też przyjemność. To okazja do spotkań z rodziną i znajomymi. Myślę, że ciężko byłoby nam przestawić się na towarzyskie spotkanie przy szejku…
 • Smak i tekstura – myślę, że koktajl od czasu do czasu (lub nawet jeden na dzień) to nie jest zła opcja. Jednak codzienne koktajle zamiast posiłków to już monotonia. Po kilku tygodniach samo spojrzenie na Huel sprawi, że nie będziemy mieć na niego ochotę. W końcu ile można pić ten sam koktajl o tym samym smaku?  Oczywiście Huel oferuje duży wybór smaków koktajli. Jednak  uważam, że mogą one się szybko znudzić. 
 • Większa zawartość błonnika – w porcji koktajlu Huel jest 7 g błonnika. Osoby, które wcześniej jadły mniej błonnika, mogą odczuwać zmianę w pracy jelit. Jednak organizm powinien się stopniowo przyzwyczaić.

Czy Huel zastąpi normalny posiłek?

Uważam, że Huel może zastąpić normalny posiłek. Na pewno będzie lepszą opcją niż zjedzony na szybko baton lub drożdżówka. Należy jednak pamiętać, że niektórzy mogą potrzebować więcej lub mniej niektórych składników, które zawierają produkty Huel. Dlatego polecałabym je wyłącznie osobom zdrowym, niebędącym na specjalnej diecie. Stosowałabym go tylko jako uzupełnienie diety, a nie całkowite zastępowanie nim kompletnych, pełnowartościowych posiłków.

Post nie jest sponsorowany. Nikt mi nie płacił za ten artykuł. Jest wyłącznie odpowiedzią na wasze pytania.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *