Bazylia i oregano – oręż w kuchni weganina
Ciekawostki

Bazylia i oregano – oręż w kuchni weganina

Coraz częściej je doceniamy ze względu na swoje walory smakowe jak i piękne dekoracje naszych potraw. Dzięki dobroczynnym właściwościom tylko umacniają swoją pozycję w codziennej kuchni. O czym mowa? Oczywiście o ziołach. Jest wiele rodzajów ziół dostępnych na rynku, które możemy kupić już wyrośnięte lub zasadzić w domu i hodować na balkonie czy parapecie. Nie sposób opisać ich wszystkich, dlatego dzisiaj tylko o cudownych właściwościach ulubionych przypraw Włochów – bazylii oraz oregano. 

Bazylia Posplita (łac. Ocimum basilicum)

Zastosowanie: dodatki do kanapek, pasty, zupy warzywne, surówki, sałatki, marynaty oraz sosy i lemoniady. Dobrze się komponuje z: pomidorami, roślinami strączkowymi, warzywami duszonymi (bakłażan, cukinia, czy szpinak) i makaronami.

Bazylia nie tylko dobrze smakuje, ale także ma działanie zdrowotne, m. in.  wspomaga procesy trawienne, wykazuje właściwości przeciwbakteryjnie, przeciwzapalne, żółciopędne oraz łagodzi wzdęcia i uspokaja. Warto ją dodawać na końcu gotowania – tak by nie straciła swoich cennych właściwości, a potrawa nie nabrała gorzkiego smaku, który może zyskać ze względu na obecność garbników. 

Oregano, czyli Lebiodka Pospolita (lac. Origanum vulgare)

Zastosowanie: sosy (zwłaszcza z pomidorów), sałatki, pasty kanapkowe, niezastąpiona przy pizzy oraz pieczonych i faszerowanych warzywach. Dobrze łączy się z ostrymi przyprawami. Zarówno oregano jak i bazylię można stosować do aromatyzowania oliwy.

Oregano, podobnie jak bazylia, może poszczycić się szeregiem działań, mających dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Jest przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne oraz ułatwia trawienie i zapobiega wzdęciom. Warto jednak pamiętać, żeby przed dodaniem oregano do potraw dobrze rozetrzeć je w dłoniach, wtedy uwalnia swój bardzo ładny aromat.

Wiosenny klimat sprzyja do sadzenia roślin na domowym parapecie, ale ziołami można cieszyć się także w czasie jesieni i zimy – zarówno w formie świeżej, jak i suszonej.  


Autorka tekstu – Aleksandra Łabus

 

Bibliografia

  • Agata Kosowska i Wanda Kudełka, Składniki przypraw i ziół przyprawowych determinujące ich funkcjonalne właściwości oraz ich rola w żywieniu człowieka w zapobieganiu chorobom. Artykuły naukowe Katedra Towaroznawstwa UEK 2008.
    Monika Fijołek, Zioła w domowym ogródku, Wydawnictwo Esprit 2017.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *