Co suplementować na diecie wegańskiej
Artykuły,  Ciekawostki,  Składniki odżywcze w diecie roślinnej

Co suplementować na diecie wegańskiej?

Co suplementować na diecie wegańskiej? Czy suplementacja jest potrzebna? Czy witamina B12, witamina D, kwasy omega-3, jod, żelazo wymagają suplementacji na diecie roślinnej? Odpowiedź znajdziecie poniżej.  

Dieta roślinna wymaga suplementacji, gdyż niektórych składników nie można dostarczyć z pożywienia. Nie znaczy to jednak, że dieta ta jest w jakimś stopniu gorsza od diety tradycyjnej. W dzisiejszych czasach branie suplementów jest normalne i tak naprawdę każda dieta powinna być wzbogacona (np. w Polsce,  gdzie słonecznych dni nie ma wiele, powinno się przyjmować witaminę D prawie przez cały rok). 

Co należy suplementować?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Iwona Kibil, dietetyk 🌱 (@iwonakibil_dietetyk)

  • Witamina D

Witamina D jest składnikiem, który nie występuje w diecie, a jeżeli już jest, to w bardzo małych ilościach lub w produktach pochodzenia zwierzęcego (np. mleko od krów pasących się na słońcu). Nie sposób zjeść odpowiednią zalecaną dawkę tej witaminy ze źródeł roślinnych (trzeba by było jeść codziennie pieczarki uprawiane pod lampą UV, a i tak pewnie by to nie wystarczyło).

Ile witaminy D potrzebujemy na dzień? Można przynajmniej raz w roku zbadać sobie poziom tej witaminy i na tej podstawie dobrać odpowiednią dawkę. Szczególnie zalecane jest badanie poziomu witaminy D osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne, depresję, częste infekcje, boreliozę oraz osobom, które rzadko przebywają na słońcu nawet latem, a także tym, którzy nigdy jej nie suplementowali.

Jeżeli jednak nie ma możliwości zbadać poziomu tej witaminy w organizmie, zawsze można polegać na ogólnych zalecanych dawkach. Przedstawiają się one tak: 

Nie musisz poszukiwać witaminy D3 z dodatkiem K2MK7, jeżeli nie masz wskazań lekarskich, aby taką przyjmować. 

  • Witamina B12

O witaminie B12 znajdziecie wiele informacji w tym miejscu. Jest to witamina, którą trzeba suplementować, zwłaszcza na diecie wegańskiej. Dawkę najlepiej jest dobrać po zbadaniu jej poziomu we krwi. Jeżeli ktoś nie może pozwolić sobie na takie badanie, można dobrać suplement na podstawie wywiadu dietetycznego, na podstawie diety (wegetariańska, czy wegańska, jaka jest zawartość z produktów wzbogacanych w witaminę B12), na podstawie stanu fizjologicznego (ciąża, okres karmienia itp.), wieku (osoby starsze potrzebują większych dawek), stanu zdrowia (w szczególności problemów żołądkowo-jelitowych, które mogą wskazywać na słabe przyswajanie tej witaminy) i innych czynników. Osoby, które jedzą spirulinę, dużo tofu i tempehu, spożywają nieaktywne analogi tej witaminy, dlatego warto przed badaniem poziomu B12 odstawić te produkty (oraz suplementy) na kilka dni. Można również zbadać poziom homocysteiny. Więcej o homocysteinie przeczytasz w tym miejscu.

  • Kwasy omega-3 (dokładniej: DHA)

Już kiedyś pisałam artykuł na ten temat (znajdziesz go tutaj). Na diecie roślinnej warto je suplementować, ponieważ mają naprawdę dużo korzyści zdrowotnych. Ponadto są dostępne w wersji roślinnej (oparte na algach Schizochytrium i Crypthecodinium cohnii).

Jakie suplementy można przyjmować opcjonalnie?

  • Jod

Suplementy z jodem w diecie roślinnej nie są konieczne pod warunkiem, że w diecie są jego dobre źródła (np. wodorosty, sól jodowana lub himalajska jodowana). W jednej łyżeczce jodowanej soli znajduje się około 150 mcg jodu, czyli jego dzienna dawka dla osoby dorosłej. Na etykiecie produktu powinna być zawarta informacja, ile jodu znajduje się w 100 g lub porcji.

Kilka słów o soli. Solenie potrawy powinno odbyć się na koniec gotowania, gdyż podczas gotowania jod ulatnia się z parą wodną. Warto trzymać sól w zamkniętym pojemniczku, ponieważ jod ma tendencje do wietrzenia. 

  • Selen

Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór selenu z diety lub chorujesz na chorobę, w której selen odgrywa dużą rolę (np. choroby tarczycy), może być wskazana suplementacja. W tym celu skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. O selenie przeczytasz w tym miejscu.

Komu przydadzą się suplementy z jodem?

Na pewno kobietom ciężarnym i karmiącym (zapotrzebowanie na jod wtedy się zwiększa, ponieważ jest potrzebny do rozwoju mózgu dziecka).

Inne osoby, którym przydadzą się suplementy z jodem, to po prostu osoby nieużywające soli i dobrych źródeł jodu. Jeżeli nie solicie lub wasza dieta nie zawiera wodorostów, prawdopodobnie potrzebne jest wprowadzenie suplementacji jodem. Warto zapamiętać, że sól zawarta w produktach spożywczych (np. chlebie) nie jest jodowana. Należy oczywiście również sprawdzić, czy suplementacja jodem jest bezpieczna (skonsultować ją z dietetykiem i/lub lekarzem), gdyż w niektórych jednostkach chorobowych wyższe dawki jodu mogą spotęgować stan zapalny (np. w chorobie Hashimoto).

To wszystko? Nie trzeba nic więcej przyjmować? 

Zdrowe osoby niemające wskazań lekarskich lub od dietetyka co do dodatkowej suplementacji, nie muszą przyjmować nic więcej na diecie roślinnej (wyjątkiem są kobiety ciężarne i karmiące). Wystarczy witamina B12, kwasy omega-3 oraz witamina D. Wszystkie inne składniki znajdują się w diecie, pod warunkiem, że jest urozmaicona.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *